A tanévnyitó ünnepség nem volt teljesen felhőtlen szeptember elsején a Békéscsabai Jókai Színház Ibsen Udvarán. A Színitanház vezetője, Seregi Zoltán arról tájékoztatta a régi és új diákokat, a tanárokat, hogy „a Harruckern János Közoktatási Intézmény adminisztratív okokból a felnőttképzésre jelentkezést nem tudta lebonyolítani”, ami több osztály indulását veszélyeztetheti. Mint mondta, mindent megtesznek, hogy a hibát kijavítsák, és zavartalanul elkezdődhessen az oktatás.
Az 1992-től a Fiatal Színházművészetért Alapítvány által működtetett iskola a 2010/2011-es tanévtől tartozik a Harruckern János Közoktatási Intézményhez, és itt nemcsak színészeket képeznek, hanem a színházi világban hiánynak számító színpadi háttérszakmákat is elsajátíthatják a fiatalok. A négy OKJ-s képzés közül jelenleg csak a hároméves színész és a kétéves színpadtechnikusi szak indítása biztos, de a szintén két-kétéves színpadi táncos és a designer, jelmez- és díszlettervező csak akkor, ha a 15 felnőttképzésre jelentkező fiatal is beiratkozhat. Velük együtt összesen 35-en kezdhetik el tanulmányaikat a színiiskolában.
A tanévnyitón a Himnusz után Zsombok Réka első éves színész hallgató Etta James At Last című dalát adta elő. Seregi Zoltán elmondta, hogy az elmúlt években hozzászoktak a nehézségekhez, hiszen csak a legutóbbi négy tanév alatt az alapítványtól átkerültek a közoktatási intézményhez, új igazgatókat kaptak, és megváltozott a köznevelési törvény is. De a mostani mulasztás tűnik a legsúlyosabb problémának, az érintettektől türelmet kért és ígéretet tett arra, hogy korrigálják a hibát.
A Színitanházat 2001 óta vezető rendező ezután az oktatásban szerzett tapasztalatairól szólt.
A legtöbb diák számára a nálunk töltött idő a felnőtté válás korszaka, amikor a fiatalok megszabadulnak a kötöttségektől, és nem mindenkit egyszerű rászoktatni a tanulásra, ezért a tanárokkal közösen úgy döntöttünk tavaly, hogy szigorúbb házi rendet vezetünk be. A másik oka a változtatásnak az a speciális helyzet, hogy a mi iskolánk a színházban működik, a színházi termekben és a színház eszközeivel. A színház pedig nagyon veszélyes üzem, és a ritmusa alaposan eltér a szokásos iskolákétól. Ehhez a speciális, veszélyes üzemhez alkalmazkodni nagyon nehéz, de feltétlenül szükséges.
Csonka Dóra első éves színész hallgató a When You Say Nothing at All című dalt énekelte el, majd Seregi Zoltán a specialitásokkal folytatta beszédét.
Iskolánk egyik legnagyobb erénye, hogy a hallgatóink a színházban, előadásokban, tehát élesben töltik a gyakorlatukat, feladatokat kapnak a produkciókban, ami egyedülálló módszer az országban. Direkt a rendezőktől, színészektől, alkotóktól tanulhatnak. Amikor vendégművészekkel lépnek fel, még szélesebb a képzési skála.
Elhangzott, hogy a hallgatók vizsgaelőadásaikkal, műsoraikkal eljutnak a megye, az ország különböző településeire, de még külföldre is. Májusban a színiiskolák már negyedik találkozóját rendezték meg Békéscsabán, ez volt a SZINT. Kiemelkedőre sikerült a Musicalmánia, idén is belevághatnak hasonló projektbe, ahogyan a fellépők bizonyították, „lesznek itt hozzá hangok”. Beszéde végén arra hívta fel a figyelmet Seregi Zoltán, hogy a kiváló adottságok, valamint a tanárok igyekezete mit sem ér, ha a fiatalok nem akarnak tanulni, fejlődni. Maximális partnerséget kért tőlük, illetve fegyelmet, emlékeztetve még egyszer arra, hogy a veszélyes üzem fegyelmezett műfajt feltételez. Kovács Ágnes az Angyalok városa dalt adta elő, majd a Szózattal zárult a 2014-15-ös tanév megnyitó ünnepsége.
Niedzielsky Katalin
