Beküldte komlosikata - 2016. április 14.

Öko divatversenyen jártunk, Székesfehérváron 

Színitanházunk divat- és stílustervező, első éves diákjai március 23-án országos öko modellversenyen vettek részt. A megmérettetést a kreativitás és környezettudatosság jegyében a Székesfehérvári Szakképzési Centrum Árpád Szakképző Iskolája és Kollégiuma harmadik alkalommal hirdette meg. A „Vedd fel a szemetet” elnevezésű öko divatbemutatón az ország tíz iskolája, több mint 60 ruhával vonult fel. Az alkotások alapanyagait kizárólag újrahasznosított hulladék nyújthatta.

„Iskolánk mindennapi életében is fontos szerep jut a környezetvédelemnek, így semmiképp nem hagyhattuk ki a versenyt. A hétköznapokban is törekszünk a szelektív hulladékgyűjtésre, inkább a környezetbarát anyagok használatára és a pazarlás mellőzésére. Korábbi projektjeinkben is főszerepet kaptak e szempontok. Készítettünk már ruhákat cigis dobozok, tea filterek, biciklibelső, tollak, PET-palackok, számítástechnikai hulladékok vagy színházi reklámmolinó felhasználásával, de csodás esküvői ruha is életre kelt a nagyi elnyűtt függönyeiből. Egy későbbi projektünkben pedig kizárólag second hand ruhákból lett „third art”, vagyis turkálós anyagokból kreatív alkotások születtek. A székesfehérvári megmérettetésen a jelenleg első évfolyamos diákjaink - Buótyik Dominika, Kotormán Barbara és Nagy Réka - régi nyakkendők, hulahoppkarika, kották, esernyő, légpárnás fólia és egyéb csomagolóanyagok újragondolásával három ruhakölteményt készítettek, majd mutattak be a színpadon. Két különdíjjal tértünk haza. Nagyon büszkék vagyunk rájuk! – mondta Germán Melinda, rajztanár.

 Kirándulásuk zárásaként Bory Jenő építész, festő- és szobrászművész alkotását, a Bory-várat tekintették meg.

„A ruhám nyakkendőkből készült, amihez az összes barátomat mozgósítottam. Szerencsére mindenütt akadt egy-egy „ezer éve” a szekrény mélyén lapuló darab. A ruha abroncsa egy régi hulahoppkarika lett, amivel érdekes formát és mozgást kapott. Soha nem gondoltam volna, hogy ilyen nehéz összevarrni a nyakkendőket, de sikerült. Őszintén, először nem inspirált a verseny, de most inkább azt gondolom, hogy jó élmény volt, sok érdekességgel, és főképp fontos céllal. Rádöbbentünk, hogy nem szükséges mindig új anyagokat használni, rengeteg kreatív ötlet rejlik a hulladékokban is. Jó lenne, ha mindenki, legalább a saját szakmájában ismerné az újrahasznosítás adta lehetőségeket.” Buótyik Dominika

„A ruhámat papírból, konkrétabban régi kottáimból készítettem. Gyűrtem, varrtam és hajtogattam. A verseny szerintem a fiatalok számára inspiráló, több szempontból: kiélhettük kreativitásunkat, sokat tanultunk a kivitelezés folyamata alatt és mindezt a környezetvédelem jegyében. Fontosnak tartom, ha valaki környezettudatosan él. Úgy gondolom, a környezetvédelemnek mindenki életében központi szerephez kellene jusson, hisz ezen múlik egészségünk és jövőnk.” Kotormán Barbara

„A nevezés előtt nagyon izgatott lettem, szeretem a kihívásokat. A ruhám zacskókból, egy rossz esernyőből és légpárnás fóliából készült. Ezek az anyagok tejesen újak voltak számomra, ezért sok időt töltöttem a gyakorlati próbálkozásokkal. Hajnalban indultunk, baleset miatt késve érkeztünk, kevesebb felkészülési időnk maradt, szóval nem volt hiány az izgalomból. Nagyon sokan voltunk, érdekesebbnél érdekesebb ruhákat láttunk, amiből ötleteket is merítünk. A környezetvédelmi szempontból azért tartom fontosnak a versenyt, mert úgy látom, sokakat nem érdekel az unokáink jövője, szennyezünk és pazarolunk. Sokan bizonyára most döbbentek rá, mennyi minden újrahasznosítható.

 Szerencsére jutott időnk arra is, hogy megtekintsük a Bory-várat. Ennyi szobrot egy helyen talán az egész országban nem láthatunk. Nagyon jól éreztem magam, remélem jövőre is indulunk, és akkor elhozunk minden díjat.” Nagy Réka